PVM GRĄŽINIMAS IŠ ES IR KITŲ ŠALIŲ

Užsienio PVM grąžinimas yra pagrindinė „GTN” paslauga. Įmonės, turinčios išlaidų užsienyje neretai susiduria su PVM apmokestinimu. Dažnai sumokėtas mokestis yra grąžintinas, tačiau dėl kiekvienos šalies įstatymų ypatumų, užsienio kalbos nežinojimo, techninių reikalavimų ir mokesčių administratorių užklausų grąžinimas tampa sudėtinga užduotis. Nauja ES sistema įvesta 2010 m. siekianti palengvinti grąžinimo procedūrą turi daug niuansų ir reikalauja daugybės specifinių žinių ir personalo laiko, kurie gali būti panaudoti efektyvesnei įmonės veiklai. Užsienio mokesčių administravimo sąnaudos gali ženkliai sumažinti potencialią naudą.

GTN padės susigrąžinti užsienyje sumokėtą PVM mažiausiomis Jūsų pastangomis. Daugiametė patirtis užtikrina paslaugos kokybę, operatyvumą ir lankstumą kiekvieno kliento atžvilgiu.

PVM registracija šalyje gali būti reikalinga norint susigrąžinti sumokėtą PVM.

DAŽNAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Kas gali susigrąžinti PVM?

Įmonės registruotos PVM mokėtojais steigimo šalyje, bet neįregistruotos PVM mokėtojais šalyje iš kurios nori susigrąžinti PVM, neturinčios ten registruotos buveinės ir ten nevykdančios ekonominės veiklos (nerezidentinės įmonės), iš esmės gali susigrąžinti dalį ar visą PVM sumokėtą įsigyjant prekes ar paslaugas skirtas įmonės veiklai steigimo šalyje.

Iš kurių šalių galima susigrąžinti PVM?

Iš Europos Sąjungos šalių: Airijos, Austrijos, Belgijos, Bulgarijos, Čekijos, Danijos, Jungtinės Karalystės, Estijos, Graikijos, Ispanijos, Italijos, Kipro, Kroatijos, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Liuksemburgo, Maltos, Nyderlandų, Portugalijos, Prancūzijos, Rumunijos, Slovakijos, Slovėnijos, Suomijos, Švedijos, Vengrijos, Vokietijos,
Iš kitų šalių: Norvegijos, Šveicarijos, Islandijos

Už ką galima susigrąžinti PVM?

Įmonės užsiimančios komercine veikla Europs Sąjungoje ir kitose šalyse iš esmės turi teisę susigrąžinti dalį ar visą PVM sumokėtą įsigyjant prekes ar paslaugas įmonės veiklos vykdymui. Prekių ir paslaugų diapazonas yra platus, tačiau priklauso nuo kiekvienos šalies įstatyminių reikalavimų ir išlaidų pobūdžio. Tipinės išlaidos, už kurias ES šalys grąžina PVM yra patiriamos komandiruočių metu ir yra susijusios su transportavimu, apgyvendinimu, dalyvavimu konferencijose, maitinimu ir reprezentacija.

Grąžintino PVM pavyzdžiai: kuras, kelių mokesčiai, automobilių nuoma, nakvynė viešbučiuose, apgyvendinimas, kavinių ir restoranų tiekiamas maistas, alkoholiniai gėrimai, dalyvavimas parodose, mugėse, konferencijose, mokymuose, susisiekimo paslaugos, telekomunikacijų, reprezentacinės, laisvalaikio išlaidos, kitos prekės ir paslaugos

Už kokį laikotarpį galimas grąžinimas, kokiai sumai?

Teikti paraiškas PVM grąžinimui iš ES šalių galima už kalendorinius metus, ketvirtį, pusmetį arba tris ketvirčius, tačiau yra tam tikrų apribojimų. Teikiant paraišką už ketvirtį daugumoje atvejų turi susidaryti 400 EUR PVM suma, už metus – 50 EUR (arba ekvivalentas vietine valiuta). Grąžinimo paraiškos už kalendorinius metus ES šalių mokesčių institucijoms turi būti pateiktos ne vėliau kaip iki kitų metų rugsėjo 1 d. (rugsėjo 30 d. yra paskutinė diena, kai galima pateikti paraišką administratoriui).
Paraiškoms iš Šveicarijos ir Norvegijos taikomi kiti reikalavimai – jas reikia pateikti ne vėliau kitų metų birželio 1 d. (birželio 30 d. yra paskutinė diena, kai galima pateikti paraišką administratoriui), o paraišką PVM grąžinimui iš Islandijos galima teikti, net praėjus penkiems metams po metų kai atsirado išlaidos.

Kodėl galima susigrąžinti PVM?

Tarptautinės prekybos skatinimui Europos Sąjungoje buvo priimti teisės aktai (8 direktyva 1979, 13 direktyva 1986), kurie suteikia galimybę susigrąžinti sumokėtą PVM už kai kurias paslaugas ir prekes skirtas verslo veiklai.

Kas yra PVM?

PVM – pridėtinės vertės mokestis, yra vienas iš vartojimo mokesčių taikomas prekėms ar paslaugoms. PVM pirmą kartą buvo įvestas Prancūzijoje 1958 metais, dabar šis mokestis yra įvestas 135 šalyse. Lietuvoje PVM įvestas 1994 m. gegužės 1 dieną. Iš galutinio pirkėjo perspektyvos tai yra prekės ar paslaugos kainai taikomas mokestis. Iš pardavėjo pusės - tik pridėtinės prekės, medžiagos ar paslaugos vertės mokestis. Gamintojas ar paslaugos teikėjas valstybei perveda tik pardavimų ir sąnaudų mokesčio skirtumą. PVM tarifai skirtingose šalyse skiriasi. Dažnai skirtingoms paslaugų ir prekių grupėms taikomi nevienodi tarifai, pvz. Lietuvoje standartinis tarifas yra 21%, o lengvatiniai – 5% ir 9%.